سه شنبه 02 مرداد 1403 00:00:00
پشتيباني افراد کم توان


دو روش زير جهت استفاده افراد کم توان ارائه شده است

1) صفحه خوان فارسي 

نرم افزار NonVisual Desktop Access يا بطور مختصر NVDA يک صفحه خوان همانند Jaws است که به کاربران اجازه مي‌دهد تا به صورت گويا از کامپيوتر خود استفاده کنند.

اما اين نرم افزار نسبت به Jaws داراي مزاياي قابل توجهي‌ است که در ادامه به مهمترين آنها خواهيم پرداخت.

۱- رايگان بودن آن:

شما براي استفاده از NVDA لازم نيست حزينه اي پرداخت کنيد و اين نرم افزار بدون استفاده از هيچ کِرَکي بعد از نصب بطور دائم بر روي کامپيوتر شما فعال خواهد بود.

اين در حاليست که استفاده از Jaws رايگان نبوده و کاربران بايد Jaws را از شرکت توليدکنندۀ آن خريداري نمايند.

۲- تک نسخه اي بودن NVDA:

اگر شما از کاربران Jaws بوده ايد حتماً از اين نکته آگاهيد که Jaws براي ويندوزهاي ۳۲bit و ۶۴bit دو نسخۀ جداگانه دارد و براي هرکدام از اين ويندوزها بايد نسخۀ مربوط به همان ويندوز استفاده شود.

با توجه به کمياب بودن کِرَک براي Jaws ۶۴bit بسياري از کاربران ايراني مجبور بودند از ويندوز ۳۲bit استفاده کنند و از مزاياي ويندوز ۶۴bit که همانا سرعت بيشتر و کارايي بهتر است چشم بپوشند.

اما NVDA اين مشکل شما را بخوبي حل ميکند. نرم افزار NVDA تنها يک نسخه دارد و همان تک نسخه را ميتوان براي هردو نوع ويندوز بکار برد.

۳- پشتيباني کامل از زبان فارسي:

شما با داشتن نرم افزار NVDA براحتي قادر به تايپ و خواندن متون فارسي هستيد و بدون اينکه از نرم افزارهاي اضافي مانند: پارسآوا، ماهور، پکجاز و غيره استفاده کنيد فقط کافيست وارد محيط نرم افزار NVDA شويد و از منوي مربوطه زبان فارسي را انتخاب نماييد.

شما حتي مي توانيد زبان محيط خود NVDA را به فارسي تغيير دهيد تا پيامهاي سيستم و تنظيمات آن به فارسي نمايش داده شود.

اين در حاليست که Jaws به تنهايي قادر به پشتيباني از زبان فارسي نيست و شما بايد همان نرم افزارهاي کمکي که در بالا نام برده شد را نيز بر روي کامپيوتر خود نسب نماييد که اين کار به نوبۀ خود باعث تحميل فعاليت بيشتر به کامپيوتر و کندتر شدن عملكرد سيستم ميشود.

۴- پشتيباني از دستگاههاي برجسته نگار بدون نصب درايور:

NVDA به تنهايي از اکثر دستگاههاي برجسته نگار بدون نصب هيچگونه درايور يا فايل راه انداز پشتيباني ميکند و فقط کافيست مدل دستگاه در منوي مربوطه انتخاب شود.

در صورتي که Jaws براي ارتباط با دستگاه برجسته نگار نياز به فايل راه انداز دارد.

۵- کم حجم بودن NVDA:

نرم افزار NVDA قبل از نصب حدود  17Mb  و پس از نصب حدود 50 Mb فضا اشغال مي‌کند.

اين در حاليست که حجم نرم افزار "Jaws" پيش از نصب نيز بيش از 100 Mb مي‌باشد.

۶- Open-Source يا کد منبع باز داشتن NVDA:

نرم افزارهاي (Open source) يا با کد منبع باز که گاه به آنها نرم افزارهاي متن باز نيز گفته مي شود ، نرم افزارهايي ميباشند که علاوه بر انتشار خود آنها کدهاي برنامه نويسيشان نيز در اختيار عموم قرار دارد و هر شخصي که با فن برنامه نويسي آشنا باشد ميتواند نرم افزار سرا طبق صلاحديد خود ويرايش کرده، اشکالات آن را برطرف و در صورت امکان قابليتهاي جديدي را به آن بيافزايد.

اينگونه نرم افزارها در مقايه با نمونه هاي شرکتي پيشرفت سريعتري خواهند داشت زيرا تعداد برنامه نويساني که بر روي آنها کار ميکنند بسيار زيادند. حال آنکه تعداد برنامه نويسان نرم افزارهاي شرکتي بسيار اندک بوده و تنها منحصر به مهندساني ميشود که در همان شرکت توليدكننده مشغول به كار هستند.

۷. برخورداري از آپديت خودکار و رايگان در NVDA

گروه برنامه نويسان NVDA هر شش ماه يکبار يک نسخۀ رسمي از اين برنامه را منتشر مي کنند. هنگامي که شما به اينترنت متصل مي شويد NVDA بطور خودکار وجود آپديت را چک مي کند و در صورتي که آپديت جديدي موجود باشد بطور خودکار آپديت مي شود. با نصب NVDA شما مي توانيد همواره از آخرين نسخۀ ويندوز و برنامه هاي تحت ويندوز استفاده كنيد. حتي مي توانيد از از ابزارهاي لمسي تحت ويندوز براحتي استفاده كنيد.

۸. حالت لمسي Touch Modes

NVDA مي تواند با فرمانهاي لمسي بدونه استفاده از کيبورد هم کار کند و دستورات شما را اجرا کرده و صفحات ويندوز را بخواند. اگر از گوشيها يا تبلتهاي ويندوز دار استفاده مي کنيد يا مانيتور شما از انواع لمسي است مي توانيد از NVDA استفاده کنيد. البته نصب بودن ويندوز بر روي سيستم شما اجباري است. لذا بر روي تبلتها يا گوشيهايي که سيستم عاملهاي اندرويد يا IOS دارند نمي توان NVDA نصب کرد.

9. دارا بودن مستندات و فايلهاي آموزشي فارسي:

صفحه خوان NVDA به همراه خود مستندات فارسي دارد که کاربران مي توانند در صورت نياز به آموختن اطلاعات بيشتر در مورد روش استفاده و کليدهاي فرمان هر کجا به آن مراجعه کنند. همچنين وجود آموزشهاي صوتي و نوشتاري به زبان فارسي در آموختن سريع اين نرم افزار کاربران را ياري خواهد کرد.

لينک دانلود آموزش صوتي به زبان فارسي

لينک دانلود نرم افزار

2) جهت نمايش بزرگتر موارد موجود در تارنما درکليه مرورگرها به صورت همزمان از کليدهاي Ctrl و +  استفاده کرد و جهت نمايش کوچکتر به صورت همزان از کليدهاي Ctrl و – استفاده نمود. و يا در قسمت View گزينه Zoom مقدار مورد نظر را انتخاب نمود.  
تاریخ ایجاد: 1401/11/08 (21:47:06)

تاریخ بروزرسانی : 1402/12/14 (15:32:58)

تعداد بازدید: 373

فونت سایت
اندازه متن
فاصله بین کلمات
فاصله بین خطوط
رنگ بندی
تضاد رنگی
اشباع
بزرگنمایی
1x 2x