سه شنبه 02 مرداد 1403 00:00:00

پیشینه تاریخی استان همدان

استان همدان از دورترین زمان محل استقرار و نشو ونمای تمدن های باستانی بوده است. وجود تعداد قابل ملاحظه ای از تپه های باستانی ماقبل تاریخ در نقاط مختلف استان،دلیل بر اثبات این مدعا است.

درقدیمی ترین سنگ نوشته آشوری، از همدان به عنوان 'آکسایا' به معنی شهر کاسیان نام برده شده است و این امر نشان می دهد که پیشینه مدنیت شهر همدان حداقل به هزاره سوم قبل از میلاد باز می گردد.

شهر همدان یکی از شهرهای غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است . این شهر در دامنه کوه الوند و در بلندای 1900 متری از سطح دریا واقع شده‌است و از شهرهای سردسیر ایران به شمار می‌آید .


پیشینه تاریخی آبرسانی در شهر همدان

کاوش هاي باستان شناسي به عمل آمده در تپه تاريخي هگمتانه نشان از وجود سيستم آبرساني در این شهر تاریخی دارد. اين سيستم با استفاده از کف آجري و سطحي فلزي که روي آن با ملاط گلي با کيفيت عالي پوشيده شده، به احتمال زياد مسيري براي عبور آب شرب مصرفي بوده است.


تاسیس شرکت آب و فاضلاب استان همدان

شرکت آب و فاضلاب استان همدان (سهامی خاص ) باستناد ماده يك قانون تشكيل شركتهاي آب وفاضلاب مورخ 11/10/1369 مجلس شوراي اسلامي تشكيل گردید.

فعالیت اصلی شرکت آب و فاضلاب استان همدان طبق اساسنامه، ايجاد تاسيسات تقسيم و توزيع آب شهري و تاسيسات مرتبط با جمع آوري انتقال و تصفيه فاضلاب همچنين بهره برداري از تاسيسات تامين و تقسيم و توزيع آب شهري و تاسيسات مربوط با جمع آوري انتقال و تصفيه فاضلاب در داخل محدوده قانونی شهرهای استان و سرمایه گذاری در موسسات و انجام امور تحقیقاتی و آموزشی در فعالیتهای مرتبط و اجرای طرحهای تامین و انتقال آب بر حسب مورد با موافقت وزارت نیرو خواهد بود.


ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی

هيئت وزيران در جلسه مورخ 1391/7/30 بنا به پيشنهاد مشترك شماره 100 32037/ 91/ مورخ 91/7/30 وزارتخانه هاي نيرو و امور اقتصادي و دارايي و به استناد اصل يكصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسالمي ايران تصويب نمود:

 1 – به استناد بند "د" ماده )19( قانون اجراي سياستهاي كلي اصل )44( قانون اساسي، شركتهاي آب و فاضالب روستايي در شركتهاي آب و فاضالب شهري ادغام مي گردند و داراييها و تعهدات )30( شركت آب و فاضالب روستايي به جز حقوق صاحبان سهام به روش و قيمتي كه هيئت واگذاري تعيين مي كند، به شركتهاي آب و فاضلاب شهري منتقل مي شود.

2 – سازمان خصوصي سازي مكلف است پس از انجام اقدامات يادشده در اجراي قانون مذكور، نسبت به واگذاري سهام دولت در شركتهاي آب و فاضالب شهري اقدام نمايد. 


 


تاریخ ایجاد: 1402/12/12 (12:06:51)

تاریخ بروزرسانی : 1402/12/12 (13:21:27)

تعداد بازدید: 435

فونت سایت
اندازه متن
فاصله بین کلمات
فاصله بین خطوط
رنگ بندی
تضاد رنگی
اشباع
بزرگنمایی
1x 2x